Poradnia Psychologiczna – Pedagogiczna i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowało w dniu 5 grudnia 2017r. Interdyscyplinarną konferencję pt. „W trosce o współczesną rodzinę”. Patronat honorowy nad konferencją objął starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.
Z uwagi, iż była to pierwsza konferencja w nowej siedzibie jednostek zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzenia budynku, jak również obejrzenia multimedialnej prezentacji dotyczącej zakresu pracy powiatowych jednostek organizacyjnych mających swoją siedzibę w budynku przy ulicy Szpitalnej 1 w Dąbrowie Tarnowskiej.
W konferencji uczestniczyli radni Rady Powiatu Dąbrowskiego Marta Chrabąszcz i Krzysztof Bryk, przedstawiciel kuratorium oświaty w Krakowie delegatura w Tarnowie wizytator Teresa Szydłowska, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Szczucina Andrzej Gorzkowicz, wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, sekretarz Powiatu Dąbrowskiego Joanna Ohratka, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej Bogusław Chmielarz, przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej Marek Bator, naczelnik Wydziału Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej Mariola Smolorz, dyrektorzy i pracownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, dyrektorzy i kierownicy ośrodków pomocy społecznej, przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu powiatu dąbrowskiego. Otwarcia konferencji dokonała Joanna Ohratka Sekretarz Powiatu Dąbrowskiego, następnie Bogusława Molak dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej i Agnieszka Anioł-Głuszek dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej przedstawiły cel konferencji, jak również nakreśliły ramy współpracy jednostek działających na terenie Powiatu Dąbrowskiego na rzecz rodziny i osób niepełnosprawnych. Pierwszą prelekcję pt. „Rodzina – najbezpieczniejszy dom świata” wygłosiła dyrektor Bogusława Molak. Wystąpienie poruszało kwestie roli, jaką dom rodzinny odgrywa w życiu każdego człowieka, a mottem przewodnim były słowa św. Jana Pawła II:”Rodzina bierze swój początek w miłości…Rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej…”. Kolejny wykład pt. „Wyzwania polityki rodzinnej na terenie Powiatu Dąbrowskiego” został wygłoszony przez Agnieszkę Anioł-Głuszek dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej. Wykład oparty był na szczegółowej diagnozie potrzeb społecznych mieszkańców naszego powiatu oraz wyzwaniach polityki społecznej które wpisują się w zadania realizowane przez PCPR.
Wspieramy i pomagamy z doświadczeń Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej to temat który przybliżyła Anna Kijak psycholog Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Opowiedziała o pracy Poradni, zasobach kadrowych i realizowanych zadaniach.
Ostatnia prelekcja stanowiła podsumowanie działań podejmowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej realizowanych ze środków Unii Europejskiej. Prelekcja pt. „Projekt Dobra Przyszłość odpowiedź na lokalne potrzeby mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego”, została wygłoszona przez Marzenę Gubernat kierownika projektu, jednocześnie konsultanta ds. osób niepełnosprawnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej.
Uwieńczeniem konferencji była prezentacja filmu pt. „Czy warto? problem eurosieroctwa” przedstawiony przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.
Konferencja była doskonałą okazją do przybliżenia zakresu działalności placówek działających na terenie Powiatu Dąbrowskiego na rzecz rodziny i osób niepełnosprawnych, jak również dała możliwość wymiany doświadczeń, dobrych praktyk pomiędzy uczestnikami spotkania.
Dyrektorzy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej składają podziękowania uczestnikom konferencji za przybycie, a pracownikom jednostek za pomoc przy organizacji spotkania.