W dniu 17.04.2013 r. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Dąbrowie Tarnowskiej kolejny raz zorganizowała spotkanie z pedagogami szkolnymi szkół Powiatu Dąbrowskiego. Spotkanie miało charakter warsztatowy i informacyjny. Tym razem pedagodzy z całego powiatu przybyli do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczucinie. Program i materiały przygotowali pracownicy poradni. Podobne spotkania odbywają się dwa razy w każdym roku.
Tematykę ustalają pedagodzy, a pracownicy poradni dzielą się z nimi wiedzą i doświadczeniem. Każde spotkanie służy współpracy i sprzyja wymianie doświadczeń. Jest także okazją do przekazania przez poradnię komunikatów, dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Tematem ostatniego spotkania była „Depresja u dzieci i młodzieży”. W sposób bardzo szczegółowy, w oparciu o najnowsze wyniki badań w tym zakresie – temat przybliżyła zebranym mgr Danuta Filipska – psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Czynniki wpływające na depresję omówiła mgr Bogusława Molak – dyrektor poradni. Wiele ciekawych porad w zakresie pracy z dziećmi depresyjnymi udzieliły mgr Renata Nowak – pedagog poradni oraz mgr Stanisława Waniołek – psycholog poradni.
W spotkaniu wzięło udział 16 pedagogów szkół podstawowych, gimnazjów. Obecni byli wszyscy pedagodzy szkół ponadgimnazjalnych. Podczas spotkania zwrócono uwagę na to, że uczniowie z trudem radzą sobie ze stresem, który niesie współczesny świat. Wielu z nich cierpi fizycznie i psychicznie, niektórzy mają tak duże dolegliwości, że muszą być objęci nauczaniem indywidualnym. Jest im potrzebna specjalistyczna pomoc psychologów, pedagogów i lekarzy.
Dyrektor poradni zwróciła uwagę, że dzieci z problemami w każdym roku przybywa i chociaż liczba dzieci globalnie zmniejsza się, to zgłaszających się do poradni przybywa. Pomocy potrzebują także rodzice. Podobne zdania wyrażali pedagodzy i prosili poradnię o pomoc. Pracownicy poradni zapewnili, że będą wspierać wszystkich pedagogów, z którymi współpraca układa się bardzo dobrze. Każdy może zgłosić się do poradni, może porozmawiać i w miarę możliwości uzyskać pomoc.
Dyrektor poradni składa serdeczne podziękowania Panu Dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczucinie mgr Janowi Gierze za zaproszenie do Szczucina a Pani mgr Beacie Smaś – pedagogowi ZSP w Szczucinie za pomoc przy organizacji spotkania.
Pan dyrektor ZSP w Szczucinie przywitał uczestników, skierował do wszystkich kilka słów, przedstawił ofertę edukacyjną, zachęcał do nauki w pięknej, dobrze wyposażonej szkole. Spotkanie zaowocowało zwiększeniem kompetencji w zakresie rozpoznawania i leczenia depresji u dzieci i młodzieży. Wszyscy uczestnicy wysoko ocenili przeprowadzone szkolenie.