Spotkanie pedagogów w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej
środa, 29.11.2017

W dniu 16. 11. 2017r odbyło się kolejne z cyklicznych spotkań pedagogów szkolnych powiatu dąbrowskiego w ramach współpracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ze szkołami i przedszkolami. Tematem spotkania było Praca z uczniem trudnym. Temat spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli, którzy licznie przybyli na spotkanie obok pedagogów szkolnych. W spotkaniu wzięło udział 40 osób. Uczeń trudny to uczeń stwarzający problemy wychowawcze. Cechuje się zachowaniami oporowymi, buntowniczymi, agresywnymi. Trudnym uczniem jest dziecko z nadpobudliwością psychoruchową, niedojrzałe społecznie, emocjonalnie, niegotowe do podejmowania zadań wynikających z obowiązku uczenia się, odmawiający wykonywania zadań, przekraczający obowiązujące zasady i reguły życia społecznego w szkole.
    Spotkanie miało charakter zajęć warsztatowych. Zadaniem uczestników była wizualizacja ucznia trudnego i na tej podstawie mieli dokonać oceny jego zachowania. W prezentacji wypracowanych opisów funkcjonowania ucznia dominowały trudne emocje z jakimi musi radzić sobie nauczyciel w kontakcie z nim. Były to bezsilność, bezradność, często złość. Pedagodzy i nauczyciele wykazali się dużą empatią w rozumieniu zachowania ucznia trudnego, bo z reguły znają powody tych zachowań (uwarunkowania rodzinne, niepowodzenia szkolne..), dlatego są gotowi czasem do tolerowania niektórych z tych zachowań, traktując je jako przejściowe. W sytuacji trudnych zachowań najmłodszych uczniów gotowi są na ignorowanie np. wybuchów złości, pozwolenie dziecku na jej odreagowanie oczywiście pod kontrolą. Uczestnicy spotkania bardzo zaangażowali się w poszukiwanie metod radzenia sobie z trudnymi zachowaniami uczniów. Pedagodzy i nauczyciele duży nacisk kładli na rozmowę, tłumaczenie, rozmowę z rodzicami. Na zajęciach podkreślono potrzebę pracy nad zmianą myślenia ucznia o sobie, o innych i o zadaniach jakie ma do wykonania. Uczestnicy wspólnie poszukiwali rozwiązań do konkretnych, trudnych zachowań ucznia. Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali ogromną rolę pedagogów w szkołach, jednocześnie zauważali konieczność zatrudniania w szkołach psychologów. Spotkanie przygotowały i poprowadziły: dyrektor poradni mgr Bogusława Molak, psycholog mgr Stanisława Waniołek, pedagog mgr Renata Nowak.
    Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej składa podziękowania uczestnikom spotkania za przybycie do nowego lokalu poradni i udział w spotkaniu a pracownikom poradni dziękuje za przygotowanie i prowadzenie kolejnego już spotkania. Powyższe działania sprzyjają pogłębieniu wiedzy, zdobywaniu umiejętności, wpływają na bardzo dobrą współpracę poradni z placówkami oświatowymi w Powiecie Dąbrowskim.