31 października 2023 roku zakończyliśmy kolejny cykl konferencji „Gdy codzienne życie bardzo boli” dla uczniów pierwszych klas szkół ponadpodstawowych z Powiatu Dąbrowskiego. Organizatorami spotkań byli Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Dąbrowie Tarnowskiej. Ze względu na znaczną liczbę uczestników odbyły się aż cztery indywidualne spotkania dla każdej ze szkół. W spotkaniach wzięło udział 464 uczniów.
Pierwsze z cyklu tegorocznych spotkań mających na celu wsparcie młodych ludzi, wchodzących w okres dojrzewania odbyło się 11.10.2023r. a jego uczestnikami byli uczniowie Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.Cykl konferencji otworzył wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Pan Krzysztof Bryk.Następnie, 13.10.2023r. zagościliśmy w Zespole Szkół im. W.S. Reymonta w Brniu.W kolejnym spotkaniu, które miało miejsce 20.10.2023r. wzięli udział uczniowie zI Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej.Cykl konferencji zakończyliśmy natomiast 31.10.2023r. wizytą w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.
Młodzież biorąca udział w tegorocznej konferencji miała okazję wysłuchać ciekawych wystąpień. Słowo wstępne należało do Pani Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Bogusławy Molak. Jako pierwsza prelegentka zwracała uwagę uczniów na zagrożenia w postaci uzależnień, które czyhają na młodych ludzi. W wystąpieniu omawiała także ich skutki oraz apelowała do młodzieży o rozważne korzystanie z dobrodziejstw cywilizacji. W dalszej części głos zabierali psychologowie pracujący w naszej poradni.Pani Karolina Mach omówiła problem nadmiernego przebywania przez młodych ludzi w wirtualnej sieci. Zwracała uwagę na problem fonoholizmu oraz zjawisko FOMO. Omawiała również schemat „elektronicznej kokainy”, czyli uzależnienia od elektroniki.Pan Mariusz Wielgus rozmawiał z młodzieżą na temat depresji – omawiał jej przyczyny, objawy oraz to, jak z nią walczyć. Wskazywał również sposoby na to co robić, kiedy życie zaczyna boleć i pojawiają się w nim sytuacje kryzysowe. Wystąpienia prelegentów były wzbogacone odpowiednio dobranymi materiałami multimedialnymi.
Na zakończenie konferencji prelegenci apelowali do uczniów, aby nie bali się prosić o pomoc w sytuacjach dla nich trudnych oraz zapewnili o gotowości wszystkich pracowników poradni do udzielenia im wsparcia.
Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej składa serdeczne podziękowania:
- Panu wicestaroście Krzysztofowi Brykowi za udział w inauguracji spotkań z młodzieżą.
- Pracownikom Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej za pomoc w organizacji spotkania.
- Psychologom Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej – p. Karolinie Mach i p. Mariuszowi Wielgusowi za profesjonalne i bardzo dobre przygotowanie wystąpienia dla uczniów.
- Młodzieży klas I szkół ponadpodstawowych za aktywny i zdyscyplinowany udział w spotkaniach,
- Dyrektorom szkół, nauczycielom, wychowawcom i pracownikom za pomoc i udział w spotkaniu.
Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej
Bogusława Molak