Od wielu lat pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej współpracują z placówkami oświatowymi Powiatu Dąbrowskiego. Dyrektor Poradni organizuje spotkania, konferencje dla dyrektorów szkół, przedszkoli a także dla nauczycieli.
W dniu 20.03.2013 r. w Centrum Polonii w Brniu pracownicy poradni, specjaliści w zakresie psychologii, pedagogiki i logopedii przeprowadzili konferencję na temat „Dziecko 6 letnie u progu szkoły”. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy i nauczyciele przedszkoli z Powiatu Dąbrowskiego.
Program konferencji obejmował:
1. Powitanie zaproszonych gości, omówienie problematyki spotkania – mgr Bogusława Molak dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
2. Czynniki warunkujące dojrzałość szkolną – mgr Magdalena Żelazowska-Dojka pedagog-logopeda Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
3. Dojrzałość szkolna w zakresie:
a) procesów poznawczych – mgr Renata Nowak pedagog-terapeuta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
b) rozwoju emocjonalno-poznawczego – mgr Anna Błachuta psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
c) rozwoju mowy – mgr Ewa Bajorek logopeda Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
4. Dlaczego dziecko w wieku 6 lat może być gotowe do podjęcia nauki szkolnej – mgr Bogusława Molak dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
5. Dojrzałość szkolna dzieci w wieku przedszkolnym – analiza badań pilotażowych w Powiecie Dąbrowskim – mgr Ewa Bajorek i mgr Magdalena Żelazowska-Dojka.
6. Dyskusja i wnioski do pracy.
Pracownicy poradni przedstawili bardzo szczegółowo proces dojrzewania dzieci do podjęcia nauki szkolnej. Przedstawione zostały wyniki badań pilotażowych dotyczących rozwoju intelektualnego, grafomotorycznego i rozwoju mowy. Uczestnicy konferencji byli zainteresowani wynikami tych badań.
Badania wskazują, że około 44% badanych dzieci w wieku 6 lat wymaga pomocy logopedycznej, ćwiczeń rozwijających sprawność grafomotoryczną, ćwiczeń słuchu fonematycznego oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Prowadzone badania pokazują, że dzieci w wieku przedszkolnym wymagają często dodatkowej pomocy psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej.
Uczestnicy konferencji wypowiadali się pozytywnie na temat współpracy z poradnią, prosili o częstsze wizyty pracowników poradni w przedszkolach. Wnioskowali o udział psychologów, pedagogów i logopedów w zebraniach rodzicielskich. Zwracali uwagę, że wiele dzieci nie jest gotowych do podjęcia nauki w wieku 6 lat.
Dyrektor poradni zapewniła zebranych, że pracownicy poradni będą nadal wspierać przedszkola w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Na zakończenie podziękowała zebranym, a Dyrektorowi Centrum Polonii Panu Stanisławowi Krawcowi za udostępnienie sali. W tym przepięknym miejscu Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Dąbrowie Tarnowskiej przeprowadziła konferencję o zasięgu powiatowym po raz drugi.