Powyższy temat miała konferencja dla dyrektorów szkół Powiatu Dąbrowskiego. Konferencja została zorganizowana przez dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Bogusławę Molak w dniu 24.05.2016r.
Swoją wiedzą na temat organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach dzielili się pracownicy Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Spotkanie dyrektorów szkół z pracownikami poradni miało miejsce w Centrum Polonii Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu. Spotkaniu sprzyjała przepiękna sceneria parku i bardzo dobra organizacja konferencji.
W konferencji wzięło udział 40 dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych . Byli także obecni dyrektorzy Ośrodków Rewalidacyjno- Wychowawczych w Szarwarku i Kupieninie. Wśród zaproszonych gości byli starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie- Delegatura w Tarnowie pani Aleksandra Stasiak oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury , Sportu i Promocji Powiatu Dąbrowskiego pani Mariola Smolorz . Pani wizytator podziękowała za zaproszenie, podkreśliła ważną rolę pomocy uczniom w szkołach. W imieniu pani dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie pani Urszuli Blicharz przekazała wszystkim dyrektorom pozdrowienia i uczuliła dyrektorów na los uczniów, którzy wymagają pomocy w funkcjonowaniu. Tę pomoc oferują nauczyciele, dyrektorzy, a także specjaliści w szkołach, oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Pani Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury , Sportu i Promocji Powiatu Dąbrowskiego pani Mariola Smolorz w imieniu własnym i pana Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego podkreśliła dużą rolę poradni w niesieniu pomocy uczniom. Pomoc ta obejmuje diagnozę, terapię i wsparcie uczniów. Zwróciła uwagę na trafny temat konferencji „Rola dyrektora szkoły w organizowaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole”. Konferencja przebiegała w miłej, sympatycznej atmosferze, sprzyjała wymianie doświadczeń i rozmowom oświatowym. Podczas konferencji omówiono następujące tematy :
1. „Którym uczniom potrzebna jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna”,
2. „Model pomocy psychologiczno – pedagogicznej w świetle przepisów oświatowych”,
3. „Rodzaje zajęć organizowanych przez szkołę w ramach pomocy psychologiczno- pedagogicznej”,
4. „Rola dyrektora w organizowaniu zajęć dla uczniów wymagających wsparcia i pomocy”.
Dyrektor poradni Bogusława Molak, psycholog Anna Kijak , pedagog Justyna Sokół w sposób zwięzły, przemyślany i merytoryczny przybliżyły tematykę niełatwej do organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Spotkanie miało charakter współpracy, wsparcia merytorycznego. Do takiego wsparcia poradnie są zobowiązane Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych. Pracownicy poradni stale podnoszą swoje kwalifikacje, aby móc wspierać wszystkie placówki oświatowe w rejonie Powiatu Dąbrowskiego. Analiza ankiety ewaluacyjnej pokazała, że wszyscy dyrektorzy wysoko ocenili organizacje, przebieg i merytoryczną wartości konferencji. Uznali, że takie konferencje są przydatne i wzbogacają wiedzę psychologiczno-pedagogiczną dyrektorów szkół. Konferencję zakończono dyskusją. Dyrektorzy podjęli dyskusję na temat organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach. Zwracali uwagę na potrzebę zaznajomienia organów prowadzących szkoły z przepisami dotyczącymi udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dyrektorzy mają pełną świadomość potrzeb, jednak często z uwagi na brak środków finansowych ta pomoc bywa ograniczona. Dyrektor poradni obiecała wsparcie w realizacji wniosków, zaprosiła dyrektorów do konsultowania i rozwiązywania problemów związanych z pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
Dyrektor poradni bardzo serdecznie dziękuje:
1. Pani wizytator Aleksandrze Stasiak za udział w konferencji i merytoryczne wsparcie,
2. Pani Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury , Sportu i Promocji Powiatu Dąbrowskiego Marioli Smolorz za udział, wsparcie i pomoc w organizacji konferencji,
3. Panu Stanisławowi Krawcowi dyrektorowi Centrum Polonii Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu za nieodpłatne udostępnienie sali konferencyjnej wraz ze sprzętem informatycznym,
4. Pani Dorocie Węc pracownikowi Centrum Polonii Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu za pomoc w organizacji konferencji,
5. Pracownikom poradni za bardzo dobre przygotowanie tematów, wystąpienia i otwartość podczas konferencji,
6. Dyrektorom szkół za udział i tworzenie bardzo dobrej, przyjaznej atmosfery , która służy współpracy i budowaniu relacji między różnymi podmiotami oświatowymi w Powiecie Dąbrowskim.
Z wyrazami podziękowania i pozdrowieniami dla wszystkich uczestników konferencji
dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Bogusława Molak.