28 października 2019 r. zakończony został cykl konferencji dla uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych z Powiatu Dąbrowskiego „Gdy codzienne życie bardzo boli”. Spotkania z uczniami organizowane były w ramach dni profilaktyki. Organizatorami było Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej i Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Dąbrowie Tarnowskiej. Konferencje zostały zapoczątkowane w ubiegłym roku, kiedy odbyło się jedno spotkanie z młodzieżą uczniów klas pierwszych. W tym roku odbyło się aż cztery tego typu spotkania, dla każdej szkoły indywidualnie ze względu na znaczną liczbę uczestników. Na każdej konferencjach obecni byli przedstawiciele władz samorządowych powiatu dąbrowskiego.
Każde spotkanie było uroczyście rozpoczęte przez starostę Powiatu Dąbrowskiego Pana Lesława Wieczorka lub jego zastępcę Pana Krzysztofa Bryka. Słowo wstępne należało do Dyrektora Poradni Psychologiczno pedagogicznej Pani Bogusławy Molak. Jako pierwsza prelegentka zwracała uwagę uczniów na zagrożenia w postaci uzależnień, które czyhają na młodych ludzi w wielu dziedzinach życia. W wystąpieniu omawiała też skutki psychiczne i fizyczne przywiązania do danych substancji i zachowań. Apelowała także do młodzieży o rozważne korzystanie z dobrodziejstw cywilizacji.
Psycholodzy dąbrowskiej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej Pani Karolina Lewandowska i Pan Mariusz Wielgus omawiali problemy wieku dojrzewania i dorastania. Pani Karolina Lewandowska mówiła o problemach jakie mogą się pojawić w życiu każdego młodego człowieka. Swoje wystąpienie rozpoczynała od objaśnienia czym jest pewność siebie i pewność w sobie przytaczając słowa księdza Jerzego Smolenia. Jako prezentacje powierzchowności w postrzeganiu drugiego człowieka przedstawiała ideał kobiecego piękna promowany w kolorowych czasopismach, katalogach modowych i ofertach sklepowych. W dalszej części prezentacji Pani Karolina mówiła o przyczynach i objawach depresji oraz przemocy w tym także cyberprzemocy, której można doświadczyć w każdym środowisku i może ona przybierać różne formy. Pan psycholog Mariusz Wielgus, zaprezentował uczniom historię cyrku motyli, gdzie ludzie niepełnosprawni z wieloma ograniczeniami pokonywali przeszkody jakie stawiało im życie, zamienialjąc swoje wady, lęki i niedoskonałości w zalety. Następnie uczniowie z pomocą Pana Mariusza dzielili się swoimi spostrzeżeniami i odpowiadali na pytania dotyczące przedstawionej historii. Po analizie problemów uczniom został zaprezentowany model radzenia sobie z sytuacjami trudnymi.
Na zakończenie każdego spotkania uczniowie otrzymywali pocztówkę dla rodziców w której pracownicy PPP zwracają się do nich z prośbą o wrażliwość na problemy młodego człowieka, który tworzy swoją osobowość, zmaga się z wieloma trudnościami, które niejednokrotnie mogą dla niego być drogą nie do przejścia. W liście podano również kontakt do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej do której zawsze drzwi są otwarte dla dzieci jak i ich rodziców.
Dyrektor Poradni w Dąbrowie Tarnowskiej składa wyrazy podziękowania
1. Panu staroście Lesławowi Wieczorkowi, Panu wicestaroście Panu Krzysztofowi Brykowi za udział w konferencjach.
2. Pani naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Marioli Smolorz, Pani zastępcy naczelnika Dagmarze Jedynak za udział i wsparcie w organizacji konferencji.
3. Dyrektorom szkół, nauczycielom, wychowawcom i pedagogom za organizacje spotkań z młodzieżą i opiekę podczas konferencji.
4. Panu dyrektorowi Dąbrowskiego Domu Kultury Pawłami Chojnowskiemu za udostępnienie Sali, projekcję filmu i obsługę techniczną konferencji.
5. Uczniom pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych za udział w spotkaniach aktywność i nienaganne zachowanie.
6. Psychologom Pani Karolinie Lewandowskiej i Panu Mariuszowi Wilgusowi za merytoryczne przygotowanie konferencji.