„Życie z autyzmem oraz życie z dzieckiem autystycznym nie jest łatwe, lecz może być również pełne radości i fascynujące”
czwartek, 10.05.2018

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna dokonuje diagnozy, prowadzi terapię, orzeka i opiekuje się dziećmi z autyzmem. Decyzją Małopolskiego Kuratora Oświaty wydaje orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci z autyzmem, Zespołem Aspergera od 2 lat. W tym czasie wydano orzeczenia dla 20 dzieci. Dzieci z autyzmem na mocy powyższych orzeczeń otrzymują wsparcie i pomoc specjalistów w przedszkolu i szkole. Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Dąbrowie Tarnowskiej wspiera rodziców poprzez porady, konsultacje, a także spotkania z wieloma specjalistami.
    W dniu 24.IV.2018 r. w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej miało miejsce spotkanie rodziców dzieci z autyzmem, z Zespołem Aspergera ze specjalistami pracującymi w poradni. Wśród specjalistów obecni byli: mgr Andżelika Antosz Barabasz neurologopeda, mgr Magdalena Żelazowska Dojka logopeda, terapeuta integracji sensorycznej, mgr Anna Król logopeda, mgr Karolina Lewandowska psycholog, mgr Stanisława Waniołek psycholog. Specjaliści dzielili się swoją wiedzą z rodzicami, wspierali ich w umiejętnościach pracy z dziećmi z autyzmem. Spotkanie otworzyła dyr. PPP w Dąbrowie Tarnowskiej Bogusława Molak, przywitała rodziców i krótko omówiła problematykę autyzmu wśród dzieci.
    Neurologopeda mgr Andżelika Antosz Barabasz w wystąpieniu przybliżyła blaski i cienie w pracy z dziećmi , u których stwierdzono autyzm bądź Zespół Aspergera. Zwróciła szczególną uwagę na potrzebę, na konieczność rozumienia dzieci z autyzmem, przedstawiła istotę działań placówek oświatowych, domu rodzinnego i najbliższego otoczenia w pracy z dziećmi. Pokazała, że wszyscy musimy uczyć się tolerancji, musimy zrozumieć, że każde dziecko, każdy człowiek ma swoje potrzeby, a potrzeby dzieci z niepełnosprawnością są takie same jak dzieci zdrowych.
    Rodzice wypowiadali się na temat swoich dzieci, na temat ich funkcjonowania w przedszkolu, szkole. Zwracali uwagę na potrzebę wczesnej diagnozy, na potrzebę pomocy dzieciom i rodzicom. Rodzice oczekują zrozumienia, tolerancji zwłaszcza od nauczycieli w przedszkolach i szkołach, potrzebują także zrozumienia środowiska.
    Spotkanie zakończono dyskusją , wymianą doświadczeń i spostrzeżeń. Rodzice proszą o organizację kolejnych spotkań, proszą o współpracę. Dyrektor PPP w Dąbrowie Tarnowskiej serdecznie dziękuje pracownikom poradni za udział w spotkaniu, za przygotowanie prezentacji, za dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Szczególne podziękowanie składa rodzicom, którzy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.